Uncategorized

Dodatki – muszka i krawat

Krawat i muszka to dodatki, które są ważnym dopełnieniem stroju współczesnego mężczyzny, a których historia sięga kilkaset lat wstecz.
Pierwotną przyczyną rozpowszechnienia się tej części garderoby była naturalna potrzeba ochrony gardła. Stosowano jedwabne lub wełniane kawałki materiałów. Potem okrywanie gardła uchodziło za oznakę słabego zdrowia, więc skłaniano się ku delikatniejszemu zdobieniu szyi, np. tasiemkami, żabotami oraz kryzami. Dopiero w szesnastym wieku królewscy krawcy uznali szyję za godną szczególnego zdobienia. Muszki i krawaty stały się zatem nieodzownym elementem stroju eleganckich panów w Europie i Ameryce. Noszono krawaty przypominające szal, tzw. steinkerk, potem był fular i wiązania ogromnych muszek. Następowała moda niesamowitości do tego stopnia,że wiązano ogromne krawaty owijając szyję kilkakrotnie, a na wierzch dla ozdoby zakładano muszkę.
Przełomowy okazał się dziewiętnasty wiek, który przyniósł zwrot w kierunku prostoty stroju w modzie nazywany dandyzmem i owa prostota męskiego ubioru stała się obowiązującym trendem,a krawat i muszka wizytówką mężczyzny podkreślającego swój styl i charakter.
Kiedy krawat, a kiedy muszka?
Panowie borykający się z tym dylematem muszą pamiętać o kilku zasadach, które wybór ich uczynią prostym i dadzą im pewność,że w swojej stylizacji nie popełnią foux pas.

Muszka, kiedy po nią sięgamy.
 • Obowiązkowo w przypadku fraku (muszka biała),smokingu (czarna lub kolorze materiału pokrywającego klapy marynarki), garnituru. Jeśli chodzi o garnitur i wyjścia galowe, wzniosłe uroczystości stawiamy na stonowane kolory, ciemne, muszki gładkie ewentualnie z bardzo delikatnym wzorkiem, w myśl zasady najlepiej ubrany mężczyzna to taki,który zwraca na siebie najmniej uwagi.
 • w stylizacji z kamizelką, tu można poszaleć z wyrażnym wzorem i różnymi tkaninami.
 • W stylizacji z szekami, gdzie nawet bez marynarki meżczyzna wygląda stylowo.
  Muszka sprawdza się w róznych stylizacjach. Oczywiście nie bez znaczenia jest wiek mężczyzny. Młode pokolenie panów w dzisiejszych czasach chętnie sięga po muszki w jaskrawych kolorch i w wyrazistych wzorach, idąc na wesele czy studniówkę. Taki wybór jest swoistą manifestacją podkreślającą indywidualność i nonszalanckie podejście do mody. Krawat.

Jest dodatkiem uniwersalnym, elementem codziennej jak i odświętnej stylizacji. Sprawdza się doskonale w przypadku spotkań biznesowych nawet w stylu smart casual(lużniejsze biznesowe wydanie, gdzie dopuszcza się jeansy lub kardigan zakładany na koszulę z krawatem,czy sweter), wyjść bardziej uroczystych (slub, teatr) lub w stylizacjach mniej formalnych ( randka). Wybór krawata wydaje się być mniej wymagającym i bezpieczniejszym rozwiązaniem od muszki, jednak i krawat rządzi się swoimi modowymi prawami. Zasady te dotyczą nie tylko samych węzłów, których wiązanie stanowi wyzwanie dla większości panów, ale również wyboru odpowiedniego krawata do rodzaju kołnierzyka, odpowiedniej długości, koloru, tkaniny.
Jeśli chodzi o węzeł, wielkość jego zależy od grubości tkaniny, z której jest wykonany. Nie bez znaczenia jest także to, czy zawiążemy węzeł ściśle czy też lużno. Najmodniejszy obecnie węzeł to taki, który jest średniej grubości i lekko wydłużony. Kształt węzła powinien być dopasowany do kołnierzyka koszuli, grubości krawata oraz indywidualnego upodobania.
Rodzaje kołnierzyków.

Rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje kołnierzyków u koszuli:

 • Kołnierzyk szeroki (włoski). Pasuje do niego przeciętnie szeroki krawat zawiązany w gruby węzeł np. windsorski.
 • Kołnierzyk button down (przypinany na guziczki). Jest to raczej sportowy kołnierzyk, doskonały na mniej oficjalne okazje. Pasuje do niego węzeł średniej grubości np. półwindsorski lub klasyczny.
 • Kołnierzyk typu kent (tradycyjny). Jest to uniwersalny kołnierzyk, który świetnie pasuje do codziennych koszul noszonych z garniturami. Pasuje do niego większość węzłów. Dobrze wygląda również ze zwykłą muszką.
  Krawat nosi się do koszul z długim rękawem, są jednak węzły fantazyjne, które mogą być zastosowane na różnego rodzaju okazje. Wychodząc na przeciw trendom, które dopuszczają coraz większą swobodę, elegancki sposób wiązania krawata w stylu ONASSIS będzie dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn chcących założyć krawat do koszuli w stylu sportowym, z podwiniętym rękawem lub do koszuli z krótkim rękawem, z rozpiętym guzikiem pod szyją.
  Wiążąc krawat należy pamiętać o jego długości. Powinna być dopasowana do wzrostu mężczyzny. Krawat powinien sięgać paska spodni, nigdy poniżej. Dopuszczalna jest również długość nieco krótsza.
  Krawat czy muszka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, oba dodatki z małymi wyjątkami (panowie z większą tuszą powinni unikać muszek, stawiając na krawat gdyż optycznie wysmukla sylwetkę),pozostają nieodzownym elementem męskiego stroju i wizytówką mężczyzny. Odgrywają decydującą rolę w odbiorze całości, bowiem jak powiedział Michał Anioł „Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość”.

You may also like...