Uncategorized

Garnitury – poznaj historię

               Historia garnituru sięga początku XIX wieku, wtedy to właśnie powstał trzyczęściowy komplet, składający się z marynarki, spodni i kamizelki. Całość została wyszyta z tego samego materiału. Strój ten należał do kanonu. Dalsze jego ulepszanie polegało już tylko na wymianie spodni, bądź kamizelki w zestawach na bardziej kontrastujące. Ogólny krój garnituru z tamtych lat charakteryzował się brakiem wyłogów i głębokim dekoltem przy kamizelkach. Natomiast nogawka spodni sięgała kostki i wykończona była mankietem, dzięki czemu podkreślony został kant spodni. Przerwę między spodniami a butem zazwyczaj wypełniano getrami. Na przestrzeni kolejnych lat ulegały zmianie: formy, kolory i rodzaje materiałów z jakich szyto garnitury. Był czas gdy stawiano na szerokie w kroju marynarki i spodnie a teraz nadeszły czasy gdy mężczyźni preferują modele bardziej dopasowane typu slim fit. I tak, pomimo upływu lat garnitur w dalszym ciągu jest nieodzownym elementem męskiej garderoby.

               Garnitur to męskie ubranie wizytowe wykonane w przeważającej części z wełny, jednak spotyka się też garnitury bawełniane z kaszmiru, poliestru bądź też z mieszanki wyżej wymienionych materiałów.

               Dzielimy je ze względu na rodzaj. I tak, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje garniturów. Jednoczęściowy, czyli tzw. Siren Suit ( kombinezon ), dwuczęściowy – składający się z marynarki i spodni oraz trzyczęściowy w skład którego wchodzą: marynarka, spodnie oraz kamizelka. Ważnym aspektem jest też, podział ze względu na różne stopnie formalności. Pierwszy z nich, to garnitur wieczorowy, całości wyszyta jest w jednakowym kolorze, głównie: granatowym, grafitowym bądź klasycznym czarnym. Do tego typu garnituru, obowiązkowo zakładana jest kamizelka. Głównymi dodatkami są w tym zestawie koszula biała z francuskim mankietem, czyli na spinki, ciemny krawat, biała poszetka i czarne buty. Miej formalny niż garnitur wieczorowy jest garnitur dzienny. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj ma przeznaczenie głównie do codziennego użytku np. w pracy. W tym przypadku jest pewnego rodzaju swoboda w doborze dodatków. Możemy założyć dowolny kolor koszuli, poszetki czy butów, a sam garnitur może mieć fakturę w postaci prążek. Jeszcze niżej w hierarchii formalności znajduje się garnitur sportowy. W tym przypadku panuje pełen luz w dobieraniu dodatków a same garnitury przybierają różne rodzaje fakturowania. Do tego typu garnituru możemy również założyć kamizelkę, często w innej kolorystyce niż marynarka i spodnie. Najniżej pod względem formalności klasyfikuje się strój kombinowany. Gdzie cały komplet – marynarka, spodnie i kamizelka – różnią się od siebie i kolorem i materiałem z którego zostały uszyte.

               Mając na uwadze powyższe podziały garniturów, przy wyborze, musimy mieć na uwadze na jaką okazję będzie zakładany.

               W dzisiejszych czasach w dalszym ciągu projektanci bazują na wzorach z lat 30, czasami jednak modyfikując je według własnego uznania. Niezmiennie, główne zainteresowanie wzbudzają garnitury dwuczęściowe, co przekłada się na dostępność wzorów na rynku. Na szczęście, są też mężczyźni którzy preferują garnitury trzyczęściowe, dzięki temu, nie pozostają one w tyle i w dalszym ciągu projektanci mają dla nich miejsce w swoich kolekcjach; wracając tym samym do korzeni wzornictwa. Trzeba również przyznać, iż mężczyźni preferujący ubiór składający się z marynarki, spodni i kamizelki wyglądają bardziej dystyngowanie. Kamizelka w zestawie może przybierać jedno lub dwurzędowy fason i w zależności od tego różnić się ilością guzików. Nosząc garnitur trzyczęściowy możemy nie zapinać marynarki gdy stoimy lub chodzimy. Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę aby poprawnie dopasować kamizelkę, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Przy niskim stanie spodni, kamizelka powinna sięgać kilka centymetrów poniżej gurtu spodni. Jeśli zakończenie znajduje się powyżej, wygląda to bardzo nieestetycznie i dopuścimy do powstania fałdy koszuli pomiędzy kamizelką a pasem spodni. W takim przypadku możemy osiągnąć odwrotny efekt od zamierzonego. Ostatnio, na popularności zdobywa rozwiązanie, w którym to kamizelka różni się materiałem z którego została wykonana, od marynarki i spodni. Dzięki temu zastosowaniu, całość stroju nabiera innego charakteru. Z jednej strony może nam to zapewnić eleganckie rozwiązanie a z drugiej frapujące, które daje do myślenia. Tego typu kombinacje dają wiele możliwości i są stworzone dla mężczyzn którzy lubią „bawić się” swoim wizerunkiem.

               Obserwując postęp jakiego projektanci dokonali na przestrzeni lat we wzornictwie garniturów oraz zamiłowanie mężczyzn do tej części garderoby, możemy być pewni, że klasyka nigdy nie odejdzie do lamusa. Designerzy, bazowali, bazują i będą w dalszym ciągu bazować na formach które doprowadziły do obecnej konstrukcji garniturów. Zawsze w każdym projekcie, odnajdziemy cząstkę klasyki, która doprowadziła nas do pierwotnego kształtu i wyglądu garnituru. Jak wielu mężczyzn, tak samo wiele jest gustów i preferencji. W dalszym ciągu garnitury trzyczęściowe są mniej doceniane niż te dwuczęściowe, jednak widzimy ciągły wzrost ich popularności.

You may also like...